De NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit) meldt een toename van het aantal spoedsluitingen van winkels en horecagelegenheden in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. In de eerste zeven weken van 2026 sloot de NVWA 22 locaties, terwijl dat er een jaar geleden 7 waren. De meeste locaties werden gesloten vanwege een muizenplaag, andere door rattenoverlast.
Het aantal spoedsluitingen stijgt al langer. In 2025 werden er in totaal 75 winkels en horecagelegenheden tijdelijk gesloten wegens plaagdieroverlast. In 2024 waren dit er 65, wat toen bijna een verdubbeling was ten opzichte van het jaar daarvoor.
Voorlichting
Door het toenemende aantal spoedsluitingen, richt de NVWA zich naast handhaving ook steeds meer op voorlichting. Als proef organiseert de NVWA dit jaar in verschillende steden speciale bijeenkomsten over plaagdierproblematiek, bedoeld voor ondernemers. Hier wordt onder andere gesproken over de noodzaak van samenwerking bij plaagdierbestrijding en de taken en verantwoordelijkheden van een plaagdierbestrijder.
Spoedsluiting
Een spoedsluiting is één van de zwaarste maatregelen die de NVWA kan opleggen. Inspecteurs doen dit wanneer er ernstige risico’s zijn voor de volksgezondheid. Plaagdieroverlast vormt zo’n risico, omdat muizen en andere plaagdieren eventuele ziekteverwekkers die ze met zich meedragen via hun uitwerpselen kunnen verspreiden.
Meer informatie
- Nieuwsbericht (dd. 13.2.2026) NVWA: Begin 2026 recordaantal spoedsluitingen door plaagdieren. In dit bericht wordt ook beschreven hoe je als consument een melding kan maken van plaagdieroverlast in een horecagelegenheid of levensmiddelenbedrijf.
- Eerder NVWA-nieuwsbericht (dd. 3.1.2026) over stijging van spoedsluitingen in 2025: Opnieuw stijging spoedsluitingen door NVWA vanwege plaagdieren.
- KNB (Kennisnetwerk Biociden)-nieuwsbericht (dd. 26.3.2026) over toename van spoedsluitingen in 2024: Toename spoedsluitingen voedselbedrijven vanwege plaagdieren.
- Meer informatie over het bestrijden van plaagdieren, zie ook Muizen, ratten en ander ongedierte bestrijden of Integrated Pest Management (IPM) op de website van de NVWA.
- Meer informatie over knaagdierbeheersing, zie de themapagina Knaagdierbeheersing op Biociden.nl.